Školský poriadok

Milý žiak, žiačka!

    Každá spoločnosť sa spravuje podľa určitých pravidiel. To platí aj pre našu školu . Aby si bol oboznámený, ako sa máš správať v triede, v školskom klube detí (ďalej ŠKD), a ostatných školských priestoroch, pri školských podujatiach a na verejnosti, predkladáme Ti školský poriadok.

    Všetky body školského poriadku sledujú cieľ, aby každé vystúpenie žiaka v škole i mimo nej zodpovedalo pravidlám slušnosti, spoločenského správania, aby každý chránil zdravie svoje i svojich spolužiakov a aby sa riadil takými zásadami, ktoré umožnia jemu i jeho spolužiakom nerušene sa vzdelávať a užitočne pritom príjemne prežiť roky povinnej školskej dochádzky.

    Vychádzame zo všeobecnej deklarácie ľudských práv a tých jej bodov, ktoré sa dotýkajú života v škole, z vyhlášky MŠ SR č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov, zákona 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a ochrane pred diskrimináciou, zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samosprávy, zákona 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a metodického usmernenia MŠ SR č. 7/2006 k prevencii a riešeniu šikanovania.

Máš právo chodiť do školy.
Základné vzdelanie máš právo dostať zadarmo. Škola Ťa musí naučiť úcte k ľudským právam a základným slobodám.

Máš právo slušným spôsobom povedať svoj názor.
Máš právo svoje názory slobodne vyjadrovať verejne. Nikto nemá právo Ti v tom brániť, ale aj Ty vždy uznávaj právo druhého na jeho vlastný názor.

Tvoja sloboda nemôže obmedzovať slobodu iných.
Končí tam, kde sa začína sloboda iných.

Školský poriadok obsahuje tieto kapitoly :

 Úvod

I. Príchod žiakov do školy

II.Správanie sa žiakov

III. Správanie žiakov počas vyučovania

IV.Správanie žiakova cez prestávku

V. Práva a povinnosti týždenníka a šatniara

VI. Oslovenie, pozdravy, komunikácia

VII. Odchod žiakov zo školy

VIII. Dochádzka žiakov do ŠKD

IX. Správanie sa žiakov v ŠKD

X. Povinnosti žiakov pri vzniku školského úrazu

XI. Povinnosti žiaka v školskej jedálni

XII. Povinnosti žiakov mimo školy

XIII. Postupy pri riešení výchovných problémov

XIV. Postupy pri neprítomnosti žiaka na vyučovaní

XV. Režim dňa

XVI. Záverečné ustanovenia

 

I. Príchod žiakov do školy

Viem, že svojím správaním, konaním a vzhľadom reprezentujem seba, svoju školu a rodičov.

  1. Škola sa otvára o 6.30 hod. pre žiakov prichádzajúcich do ŠKD.
  2. Žiak prichádza do školy po 7.30 hod. najmenej však 15 minút pred začiatkom vyučovania.
  3. Dochádzajúci žiaci čakajú pred hlavným vchodom školy. V prípade nepriaznivého počasia môžu čakať do 7.30 hod. vo vstupnej hale.
  4. Ak trieda nie je otvorená po 7.30 hod., žiak má právo požiadať školníka, aby triedu otvoril.
  5. Pri príchode na popoludňajšie záujmové činnosti žiak čaká na vyučujúceho pred budovou školy.

II. Správanie sa žiakov

  1. Žiak prichádza do školy včas, v slušnom oblečení, bez výstredností v úprave vlasov a zovňajšku.
  2. V šatni sa prezuje do prezuviek. Dlho sa v šatni nezdržiava. Udržuje v nej čistotu a poriadok. Na cvičenie TV sa používa oblečenie slúžiace len na tento účel (cvičebný úbor), v ktorom je nevhodné byť na vyučovaní a obedovať v školskej jedálni.
  3. Topánky a vrchný odev nenosí do triedy.
  4. Do školy nosí predmety na vyučovanie. Škola nenesie hmotnú zodpovednosť za straty a odcudzenie týchto predmetov. Prípadné straty alebo odcudzenia sú kompenzované poistením, ktoré sprostredkuje škola. Pri odcudzení osobných vecí má žiak povinnosť stratu neodkladne nahlásiť triednemu učiteľovi.
  5. Žiak by do školy nemal nosiť predmety, ktoré nebude potrebovať na vyučovaní, akými sú napríklad mobilný telefón, cenné predmety, digitálne hry.
  6. Žiak nesmie nosiť do školy mravnosť ohrozujúce médiá, a predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a vlastné zdravie žiaka a zdravie spolužiakov a pedagogických zamestnancov.
  7. Ak žiak donesie do školy mobilný telefón alebo iné digitálne a zábavné médium, tak len na vlastnú zodpovednosť rodiča. Počas vyučovania ich nesmie používať. Pokiaľ žiak použije mobilný telefón alebo iné digitálne a zábavné médium počas vyučovacej hodiny, vyučujúci ho odoberie a odovzdá triednemu učiteľovi, ktorý ho vráti po vyučovaní. Ak sa problém bude opakovať, dané predmety budú vrátené zákonnému zástupcovi žiaka a prípad sa bude riešiť ako hrubé porušenie disciplíny. V prípade nedodržania uvedených odporúčaní škola nenesie žiadnu právnu zodpovednosť za následné škody.
  8. Žiaci majú zakázané nosiť a používať v škole ostré a špicaté predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie. Nožnice a kružidlo sa smú používať ako pomôcka výlučne iba na vyučovaní pod dohľadom pedagógov.
  9. Pred skončením vyučovania žiak nesmie bez dovolenia vychádzať zo školskej budovy.
  10. Účasť žiakov na vyučovaní voliteľných predmetov a záujmovej činnosti je pre prihláseného žiaka povinná.
  11. Žiak sa musí správať slušne aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin tak, aby neporušoval zásady spolunažívania a spoločenské normy správania.

III. Správanie žiakov počas vyučovania¨

Na svete nenájdeme dvoch rovnakých ľudí, dve rovnaké osobnosti, ktoré majú rovnaké konanie, správanie, myslenie. Aj ty môžeš patriť medzi nich. Je to jednoduché. Buď sám sebou.

1.      Žiak má právo pracovať, učiť sa a tvoriť v pokojnej atmosfére, v neohrozujúcom prostredí.

2.      Pred začiatkom každej vyučovacej hodiny je povinný pripraviť si všetky pomôcky na vyučovanie.

3.      Je povinný sedieť na mieste, ktoré mu určuje zasadací poriadok prípadne vyučujúci učiteľ.

4.      Má právo opustiť triedu počas vyučovania výlučne so súhlasom učiteľa.

5.      Má právo slušným spôsobom a vo vhodnom čase vyjadriť svoj názor a požiadať učiteľa o vysvetlenie a riešenie problému. Žiak má právo riešiť problém i cez výchovného poradcu.

6.      Do školy nosí pridelené učebnice, žiacku knižku a školské potreby podľa rozvrhu hodín, prípadne podľa pokynov učiteľa. Vo výnimočných prípadoch (napr. zdravotné dôvody a iné) môže žiak dostávať dve sady učebníc.

7.      Počas vyučovania pracuje žiak podľa programu učiteľa. Pri odpovedi sa hlási, odpovedá na výzvu učiteľa. Nevykrikuje, nevyrušuje a nerozptyľuje pozornosť spolužiakov.

8.      Ak počas vyučovania vstúpi do triedy dospelá osoba, žiaci sa v tichosti postavia. Sadnú si na pokyn vyučujúceho učiteľa. Rovnako sa zdravia pri odchode učiteľa z triedy. Na hodinách TV, VV, TchV, PP, I, pri písomných a laboratórnych prácach žiaci  nevstávajú.

9.      Žiak je povinný na požiadanie predložiť žiacku knižku, prípadne zošit. Žiacka knižka je úradný doklad. Za jej úmyselné poškodenie sa vyvodia výchovné opatrenia.

10.  Ak vyrušuje, nepracuje podľa dohodnutých pravidiel, porušuje vnútorný poriadok školy, bude následne postihovaný niektorým z výchovných opatrení.

11.  Ak sa žiak z vážnych dôvodov nemohol pripraviť na vyučovanie, má právo ospravedlniť sa pred začiatkom hodiny. Žiak môže mať raz za pol rok toleranciu od skúšajúceho učiteľa.

12.  Do odborných učební žiaci odchádzajú 2 minúty pred zvonením a vstupujú do nich iba v sprievode vyučujúceho.

13.  Na vyučovanie TV sa žiaci v šatni prezlečú do cvičebného úboru a čakajú na vyučujúceho v šatni. Cenné predmety odovzdajú vyučujúcemu do úschovy.

14.  Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť na hodine TV, je povinný ospravedlniť sa vyučujúcemu a odovzdať mu doklad od ošetrujúceho lekára alebo od rodičov. Ospravedlnenie od rodičov platí len na jednu vyučovaciu hodinu.

15.  Žiak je povinný počas neprítomnosti na hodine využiť pomoc spolužiakov, prípadne konzultovať s vyučujúcim a prebratú látku dobrať. Je povinnosťou žiaka priebežne sa informovať o preberanej látke počas neprítomnosti v škole.

16.  Ospravedlnenie platí len prvý deň po absencii, resp. učiteľ určí, dokedy má žiak učivo dobrať.

17.  Žiaci nesmú manipulovať s triednou dokumentáciou (triedna kniha, klasifikačný záznam)

18.  Na požiadanie má právo za prítomnosti učiteľa nahliadnuť do triednej dokumentácie. Učiteľ má povinnosť zapísať všetky známky do klasifikačného záznamu.

19.  Žiak je povinný dať podpísať rodičovi známky v žiackej knižke minimálne raz do týždňa.

20.  Manipulovať so žalúziami smie žiak len v prítomnosti učiteľa a na jeho pokyn. Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené otvárať veľké okná, vykláňať sa z nich a vyhadzovať predmety.

21.  Svoje miesto udržuje žiak v čistote a poriadku. Šetrí učebnice, učebné pomôcky, školské zariadenie a ostatný školský majetok. Ak žiak úmyselne alebo z nedbalosti školský majetok poškodí, rodičia sú povinní škodu v plnom rozsahu uhradiť. Ak sa vinník nezistí, škoda sa uhradí kolektívne.

IV. Správanie žiakov cez prestávku

Ak žijete v nepriateľstve – naučíte sa útočiť, ak žijete v posmechu – naučíte sa nenávidieť, ak žijete v tolerancii – naučíte sa spravodlivosti, ak žijete v priateľstve – naučíte sa hľadať na svete lásku.

  1. Cez malú prestávku a pred vyučovaním sú dvere od triedy otvorené.
  2. Cez malé prestávky sú žiaci v triedach a opúšťajú ju len v nutných prípadoch.
  3. Malá prestávka je určená na psychohygienu a prípravu na nasledujúcu hodinu.
  4. Cez druhú prestávku žiaci opustia triedu a zdržiavajú sa v určených priestoroch.
  5. Počas prestávok žiaci nesmú svojvoľne opustiť areál školy, zdržiavať sa na medziposchodí a v priestore šatní.
  6. Pred ukončením prestávky na pokyn dozor konajúceho učiteľa vchádzajú žiaci do triedy a pripravujú sa na vyučovaciu hodinu.
  7. Papiere a odpadky sa odhadzujú do košov. Nie je prípustné odhadzovať ich do záchodových mís, pisoárov, umývadiel a voľne v školskom areáli.
  8. Do riaditeľne, zborovne a kancelárie chodia žiaci len v nevyhnutných prípadoch. Všetky potrebné písomnosti vybavujú prostredníctvom triedneho učiteľa.
  9. Do odborných učební, dielní a telocvične vchádzajú v sprievode učiteľa. Pred odchodom do OU si žiaci nosia na hodinu všetky učebné pomôcky a žiacku knižku.

V. Práva a povinnosti týždenníka a šatniara

  1. Týždenníka určuje triedny učiteľ a je zapísaný v triednej knihe.
  2. Cez veľkú prestávku zostáva v triede, otvorí malé okná, aby sa trieda vyvetrala.
  3. Stará sa o čistotu tabule, zodpovedá za kriedu a špongiu.
  4. Ak do piatich minút nepríde do triedy vyučujúci, jeho povinnosťou je upozorniť na to vedenie školy.
  5. Na každej hodine hlási vyučujúcemu chýbajúcich žiakov.
  6. Po skončení vyučovania v triede utrie tabuľu, zatvorí vodovodné kohútiky, uloží kriedu, zhasne svetlo a skontroluje zatvorenie okien.
  7. Kolektívy tried sú povinné udržiavať svoju triedu v čistote. V prípade nalepených žuvačiek, čiernych šmúh na podlahe a znečistenia podobného typu triedny učiteľ raz mesačne zabezpečí jeho odstránenie žiakmi triedy.
  8. Šatniar zodpovedá za poriadok v šatni a jej uzamknutie počas celého vyučovania.

VI. Oslovenie, pozdravy, komunikácia

Žijeme na škole, kde stojí proti sebe láska a nenávisť, mier a bitky, priateľstvo a výsmech. Aby sme sa neocitli v svetle a tme, naučíme sa povedať áno a nie, prosím, ďakujem.

  1. Žiak oslovuje pracovníkov titulom pán – pani. Pri prvom stretnutí počas dňa pozdraví každého pracovníka školy.

  2. Správa sa k spolužiakom priateľsky, oslovuje ich krstným menom.

  3.  Nepoužíva vulgárne výrazy a nebije sa.

  4. Šikanovanie na škole nie je prípustné. Vysmievanie, urážanie, nadradenosť, podceňovanie a fyzické ubližovanie spolužiakovi sa považuje za šikanovanie.

  5. Každá urážajúca komunikácia medzi spolužiakmi (priama alebo prostredníctvom digitálnych médií) i za neprítomnosti učiteľa sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku.

  6. Spory so spolužiakmi sa riešia bez použitia fyzickej sily.

  7.  Žiaci sú povinní rešpektovať prísny zákaz fajčenia, požívanie alkoholických nápojov, drog a iných omamných látok v škole v celom areáli školy. Aj prinesenie cigariet, alkoholu, drog, prípadne iných omamných látok do areálu školy sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku. Žiak, ktorý poruší školský poriadok v tomto bode, alebo žiak, ktorý bude zvádzať iného žiaka na zneužívanie akejkoľvek návykovej látky (vrátane cigariet, alkoholu), sa zúčastní pohovoru výchovnej komisie (triedny učiteľ, člen vedenia školy, výchovný poradca, rodič).

  8. Po opakovanom porušení tohto bodu školského poriadku bude nahlásený na polícii v príslušnom obvode a na sociálne oddelenie miestneho úradu.

  9. Ak žiak zistí, že niektorý spolužiak alebo spolužiačka má veci uvedené v bode 7 v škole, prípadne porušuje bod 7 v areáli školy, je jeho povinnosťou okamžite to oznámiť ktorémukoľvek členovi pedagogického zboru.

VII. Odchod žiakov zo školy

  1. Po skončení poslednej vyučovacej hodiny si každý žiak dá svoje miesto do poriadku, odstráni nečistoty a vyloží stoličku na lavicu.
  2. Na pokyn učiteľa opustia žiaci triedu. Pod vedením vyučujúceho zídu do šatne, preobujú sa, oblečú sa a disciplinovane opustia budovu.
  3. Ak majú poslednú hodinu v odbornej učebni, telocvični alebo dielni, dajú svoju kmeňovú triedu pred odchodom do poriadku a vezmú si všetky veci. Po skončení vyučovania v odborných učebniach a školskej dielni ich dajú tiež do poriadku. Za poriadok v triede zodpovedajú tí žiaci, ktorí v nej mali poslednú hodinu.
  4. V budove a areáli školy sa žiaci bez dozoru nezdržiavajú.
  5. Ak zistia nejakú stratu, ohlásia to vyučujúcemu alebo triednemu učiteľovi. Nájdené veci odnesú do kancelárie školy.

VIII. Dochádzka žiakov do školského klubu detí ( ŠKD )

  1. Ak je žiak prihlásený do ŠKD, prichádza do oddelenia po skončení vyučovania.
  2. Žiakov 1.-4. ročníka odovzdáva príslušnej vychovávateľke učiteľ vyučujúci poslednú vyučovaciu hodinu v triede. Žiakov, ktorí nie sú v ŠKD prihlásení, odvádza učiteľ do šatne.
  3. Z ŠKD je žiak uvoľnený len na základe písomného ospravedlnenia rodiča alebo choroby.
  4. Po príchode do budovy sa vyzlečie a prezuje v šatni.
  5. Odchod žiaka z ŠKD je vyznačený v zápisnom lístku ( v TK ). Zmeny odchodu musí rodič písomne oznámiť.
  6. Z ŠKD alebo pri činnosti v ŠKD nemôže žiak svojvoľne odísť.
  7. Ranná služba v ŠKD je od 06.30 hod. do 7.45 hod., kedy v sprievode vychovávateľky prejdú žiaci do tried.
  8. Záverečná činnosť je do 16.30 hod.

IX. Správanie sa žiakov v ŠKD

  1. V ŠKD sa žiaci riadi zásadami platnými aj pre správanie sa žiakov v ZŠ
  2. Každý žiak I. stupňa ZŠ ma právo dochádzať do ŠKD
  3. Žiak prihlásený do ŠKD je povinný dodržiavať zásady slušného správania a v ŠKD dodržiavať zásady stanovené školským poriadkom počas pobytu
  4. Budova školy sa otvára pre žiakov ŠKD o 6.30 hod. Žiak sa prezuje vo vyhradených priestoroch, odloží si svoje veci a odíde do priestorov ŠKD, ktoré sú určené na rannú činnosť.
  5. Žiak odchádza z ŠKD na základe písomného oznámenia zákonného zástupcu

  6. Ak žiak nedodržiava zásady slušného správania, porušuje školský poriadok, podobne sa previňuje, možno mu udeliť napomenutie, alebo pokarhanie, v spolupráci s triednym učiteľom, v súlade so školským poriadkom
  7. Súčasťou výchovno – vzdelávacej činnosti v ŠKD je stravovanie žiakov. Žiaci prichádzajú do jedálne čistí, slušne sa správajú a správne stolujú. Po skončení obeda oddelenie spoločne odchádza.
  8. V čase určenom na prípravu na vyučovanie, po dohode s rodičmi si žiaci podľa pokynov starostlivo vypracovávajú domáce úlohy, opakujú učivo, nevyrušujú ostatných pri práci.
  9.  Na záujmovú a rekreačnú činnosť ŠKD majú žiaci právo využívať špeciálne učebne, telocvičňa, herňa, relaxačná miestnosť, počítačová miestnosť, knižnica a podobne

X. Povinnosti žiakov pri vzniku školského úrazu

(podľa Metodického usmernenia č. 24/2006 – R)

  1. Ak sa stane v škole úraz cez vyučovaciu hodinu, musí tento úraz bezodkladne oznámiť učiteľovi, ktorý má práve so žiakmi vyučovaciu hodinu
  2. Ak sa stane žiakovi úraz cez prestávku, žiak musí bezodkladne oznámiť úraz dozorkonajúcemu učiteľovi.

Žiaci oznamujú všetky úrazy aj každé drobné zranenie.

XI. Povinnosti žiaka v školskej jedálni

1.      Žiak si včas predplatí stravu do ŠJ a pri obede sa preukáže svojou kartičkou.

2.      Po skončení vyučovania slušne prichádza do ŠJ a zaradí sa do radu. Pred vstupom do jedálne si v šatni uloží tašku a vrchný odev.

3.      Počas stolovania i celého pobytu v ŠJ sa správa kultúrne – nebehá, nevykrikuje. Celý obed skonzumuje v školskej jedálni.

4.      Po skončení obeda zanechá svoje miesto v poriadku, odovzdá riad pri okienku a slušne, pomaly opustí ŠJ.

5.      K personálu ŠJ sa správa slušne, dodržuje pokyny dozor konajúceho učiteľa.

XII. Povinnosti žiakov mimo školy

  1. Na školských výletoch a akciách mimo školy sa správa spôsobom, ktorý bude robiť česť našej škole. Úctivo a zdvorilo sa správa k svojim rodičom, priateľom, učiteľom a ostatným zamestnancom školy. Pri stretnutí ich slušne pozdraví.
  2. Správa sa priateľsky ku svojim spolužiakom a pomáha im v práci, slušne sa vyjadruje.
  3. Je pozorný a ochotný k starším, chorým ľuďom a k ženám. Uvoľní im miesto v dopravných prostriedkoch.

  4. Chráni svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov, dbá o bezpečnosť na ulici a dodržuje dopravné predpisy.
  5. Vo večerných hodinách sa nezdržiava bez dozoru na verejných, kultúrnych, spoločenských a športových podujatiach.
  6. Žiak základnej školy môže navštevovať iba podujatia vhodné pre mládež do 15 rokov.
  7. Požívanie akýchkoľvek drog, omamných látok, liehových nápojov a fajčenie je takisto zakázané.

XIII. Postupy pri riešení výchovných problémov

1.      Každé porušenie bodu školského poriadku je priestupkom a výchovným problémom žiaka.

2.      Vyučujúci, pri ktorom sa žiak priestupku dopustil, oznámi žiaka triednemu učiteľovi.

3.      Pri opakovaných priestupkoch písomne pozýva triedny učiteľ rodičov žiaka k riešeniu výchovných problémov.

·        Ak sa žiak opakovane dopúšťa priestupkov, je predvolaný pred výchovnú komisiu školy spolu s rodičmi

·        Ak sa žiak dopustí závažného priestupku, môže dostať riaditeľské pokarhanie v priebehu roka

·        Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:

a)      napomenutie od triedneho učiteľa

b)      pokarhanie od triedneho učiteľa

c)      pokarhanie od riaditeľa školy

d)      znížená známka zo správania podľa klasifikačného poriadku

4.      Triedni učitelia budú pravidelne kontrolovať zápisy v klasifikačnom hárku a pri hodnotení vyvodia nasledovné opatrenia:

·        3 x zápis z jedného predmetu (nepripravenosť, zabúdanie úloh, školských pomôcok, vyrušovanie, nedisciplinovanosť...)

-         pohovor so zákonným zástupcom žiaka

-         napomenutie od triedneho učiteľa

extrémy v obliekaní, kozmetické úpravy – pohovor s rodičmi, po nezlepšení ďalšie výchovné opatrenia

porušenie zákazu fajčenia – znížená známka zo správania 2

užívanie alebo prechovávanie alkoholických nápojov a nelegálnych drog v škole – znížená známka zo správania 3

sfalšovanie podpisu – znížená známka zo správania 2

sústavné vedomé nerešpektovanie autority - znížená známka zo správania 2

verbálna agresia (vulgarizmy voči učiteľovi) znížená známka zo správania 2 prípadne 3

deštruktívna agresia (úmyselné poškodenie školského majetku) – podľa závažnosti priestupku

Po nezlepšení:

·       4 x porušenie školského poriadku – pokarhanie od triedneho učiteľa

·       5 x porušenie školského poriadku – pokarhanie od riaditeľa školy

·       6 x porušenie školského poriadku – znížená známka zo správania 2

·        ublíženie na zdraví, šikanovanie (fyzická a verbálna agresia) – podľa  závažnosti priestupku – znížená známka zo správania 2 alebo 3

·       ublíženie na zdraví s následkami – znížená známka zo správania 4

XIV. Postupy pri neprítomnosti žiaka na vyučovaní

§         Ak sa žiak nemôže zúčastniť na vyučovaní, je jeho zákonný zástupca povinný oznámiť triednemu učiteľovi bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti osobne alebo na  telefónnom čísle 036-7520451

§         Ak rodič potrebuje uvoľniť žiaka z vyučovania zo závažných dôvodov, požiada o to písomne najmenej 2 dni vopred. Dodatočné uvoľnenie žiaka a jeho ospravedlnenie je možné len vo výnimočných prípadoch.

§         V prípade nevyhnutnosti môže uvoľniť z vyučovania na 1 až 2 dni triedny učiteľ, na viac dní riaditeľ školy

§         Ak žiak potrebuje opustiť budovu školy počas dňa, musí mať písomnú žiadosť rodičov – zákonných zástupcov alebo úradný doklad

§         Ak žiak vymešká viac ako 30% z vyučovacích hodín z jednotlivých predmetov, môže mu byť navrhnuté komisionálne preskúšanie

Ospravedlnená neprítomnosť žiaka v škole

Za dôvod ospravedlniteľnej neúčasti žiaka v škole sa uznáva najmä:

a)      choroba žiaka

b)      lekárom nariadený zákaz jeho dochádzky do školy

c)      mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky

d)      náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov

e)      mimoriadne udalosti v rodine žiaka

f)        účasť žiaka na organizovanej športovej príprave, na súťažiach

g)      iné závažné udalosti, ktoré znemožňujú jeho účasť v škole na základe posúdenia riaditeľa školy

§         Písomné ospravedlnenie potvrdzujúce odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti predloží žiak alebo zákonný zástupca dieťaťa škole do troch dní od nástupu dieťaťa do školy.                  

§         Škola vyžaduje lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti v prípade podozrenia zo záškoláctva

§         Ak ochorie žiak alebo niektorá z osôb, s ktorými žiak býva alebo je v trvalom styku na prenosnú chorobu, oznámi túto skutočnosť zákonný zástupca žiaka ihneď riaditeľovi školy.

Neospravedlnená neprítomnosť žiaka v škole

  1. Za dôvod neospravedlniteľnej neúčasti žiaka v škole sa považuje neprítomnosť žiaka na vyučovaní od prvej hodiny, ktorá nebola zákonným zástupcom žiaka ospravedlnená.

  2. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole 1 vyučovaciu hodinu, oznámi túto skutočnosť triedny učiteľ preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka.

  3.  Za neospravedlnenú neprítomnosť na 2 až 4 vyučovacích hodinách udelí triedny učiteľ žiakovi pokarhanie, za 5 – 6 vymeškaných hodín udelí pokarhanie riaditeľ školy.

  4. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný v škole v zmysle zákona č. 600/2003 Z. z. viac ako 6 vyučovacích hodín, oznámi túto skutočnosť riaditeľ školy preukázateľným spôsobom zákonnému zástupcovi žiaka a pozve ho na pohovor, z ktorého sa vyhotoví zápisnica.

  5. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný spolu za školský polrok 7 až 14 vyučovacích hodín, klasifikuje sa zníženou známkou zo správania stupňom „uspokojivé“ (2)

  6. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný spolu za školský polrok 15 až 20 vyučovacích hodín, klasifikuje sa zníženou známkou zo správania stupňom „menej uspokojivé“ (3).

  7. Ak bol žiak neospravedlnene neprítomný spolu za školský polrok viac ako 20 vyučovacích hodín, klasifikuje sa zníženou známkou zo správania stupňom „neuspokojivé“ (4).

XV. Režim dňa

  1. V škole sa vyučuje podľa rozvrhu hodín schváleného riaditeľom školy.
  2. Začiatok a koniec vyučovacej hodiny sa oznamuje zvonením.

Vyučovací čas je rozvrhnutý takto :

1. hodina    08.00 hod. – 08.45 hod.
2. hodina    08.55 hod. – 09.40 hod.
3. hodina    09.55 hod. – 10.40 hod.
4. hodina    10.50 hod. – 11.35 hod.
5. hodina    11.45 hod. – 12.30 hod.
6 hodina     12.35 hod. – 13.20 hod.
7. hodina    13.25 hod. – 14.10 hod.

Činnosť v ŠKD :

06.30 hod. – 07.45 hod.
11.30 hod. – 16.30 hod.

XVI. Záverečné ustanovenia

Dodržiavanie školského poriadku je záväzné pre všetkých žiakov školy. Za porušovanie školského poriadku nesie každý žiak osobnú zodpovednosť. Rešpektovanie školského poriadku mu prinesie úctu, vážnosť a uznanie u učiteľov aj  spolužiakov a zaslúženú odmenu. Školský poriadok bol prerokovaný pedagógmi školy na pracovnej porade. Školský poriadok je záväzný pre všetkých žiakov školy a jeho porušenie a dôsledky posúdi triedny učiteľ s vedením školy, prípadne s pedagogickou radou. S jeho obsahom sa oboznámia žiaci a ich rodičia (zákonní zástupcovia).

Školský poriadok nadobúda účinnosť 01.09.2008.

V Štúrove, 28.08.2008

                     PaedDr. Judita Viziová

                                                                                                                                                riaditeľka školy